Vai jūsu dzīvē ir vieta brīnumiem? Vai vēlaties, lai dzīvesprieks, enerģija un veselība ir jūsu pastāvīgie ceļabiedri? Vai vēlaties izmēģināt kaut ko jaunu, vispirms personīgi pārliecinoties par to tā vietā, lai ''norakstītu'' šo iespēju un ļautos aizspriedumiem? Vēl varētu uzdot neskaitāmus jautājumus, uz kuriem meklējot atbildes, mēs sākam aizdomāties par kaut ko fundamentālāku, kaut ko, kas atrodas steidzīgās ikdienas pamatā. Savos Jaungada vēlējumos es draugiem novēlēju galvenokārt veselību un gaišas domas. Vaicāsiet, kādēļ nepieminēju naudu, slavu, mīlestību, paklausīgus bērnus, lielisku darbu un tamlīdzīgus labumus? Tādēļ, ka esmu ļoti eksistenciāli izjutusi robežu starp veselību un slimību, no kā izriet arī viss pārējais. Vai jūs būtu laimīgi ar miljons latiem kontā, būdami smagi slimi? Vai jūs spētu izdvest kaut ko skaistu savam mīļotajam cilvēkam, ja degtu drudža ugunīs vai arī gulētu gultā ar iekaisušām mandelēm? Ko jums dotu bērnu paklausība un lielisks darbs ja tāpat ikdiena sāktos ar nomāktu garastāvokli un vispārēju nespēku? Veselība savukārt iet roku rokā ar pozitīvu attieksmi un gaišām domām. Veselība ir mūsu ķermeņa vēlamais stāvoklis. Gaišas domas ir mūsu iekšējās pasaules veselības rādītājs.
Jau pirms kāda laiciņa rakstīju, ka kopā ar Ilzi gatavojamies dalīties savā lieliskajā pieredzē ar kombinēto uzturu/skābju un sārmu diētu. Tagad šis brīdis ir pienācis, jo tādas lietas nevar ne noslēpt, ne arī būtu vēlams slēpt. Cilvēki interesējas un gaida, tādēļ ar šo arī aizsākam ceļojumu kādas brīnišķīgas un iesākumā šķietam sarežģītas diētas ceļojumā. Ieceres un plāni, kas ar šo visu saistās, ir lieli. Bet pagaidām gan - pie lietas. Kas tad ir šī kombinētā diēta un skābju/sārmu diēta? Negribot atkārtoties, esmu diezgan daudz meklējusi informāciju Latvijas vietnēs, taču pie mums, kā jau daždien, tā ir diezgan fragmentāra, īsa, bez padziļināta iztirzājuma, ieteikumiem, idejām, receptēm un visa tā, kas vajadzīgs, lai šo brīnišķo ceļojumu padarītu saprotamu un patīkamu.
Vispārīgā izpratnē kombinētā diēta (vai dalītais uzturs) paredz produktu iedalījumu pa grupām un šo grupu kombināciju analīzi. Tas nozīmē, ka varam ēst praktiski visu, tikai jāzina, ko var un ko nevar ēst vienā maltītē.
Skābju/sārmu diēta savukārt vērš uzmanību uz produktu reakcijām mūsu organismā. Lai man uzreiz piedod tie skeptiķi, kas uzskata, ka nodarbojos ar šarlatānismu tādēļ, ka balstos uz izlasīto informāciju nevis uz personīgajā laboratorijā iegūtiem datiem 10 gadu garos eksperimentos ar dažāda vecuma cilvēkiem. Saskaņā ar šo sistēmu produkts organismā rada vai nu skābu vai sārmainu reakciju. Skābuma un sārmainības pakāpes ir dažādas - no ļoti skābām līdz ļoti sārmainām. Taču lielākā daļa produktu ir vai nu viegli sārmaini, vai viegli skābi. Un šeit vēlos vēlreiz uzsvērt, ka ar skābumu un sārmainumu ir domātas tikai un vienīgi reakcijas organismā nevis produktu garšas īpašības. Kā piemēru var minēt citronu, kas pēc garšas ir skābs, taču skābju/sārmu tabulās ierindojas pie ļoti sārmainiem produktiem. Skābju/sārmu diētas pamatdoma ir atrast līdzsvaru starp abām produktu grupām šādā proporcijā: 30:70 (citos avotos 20:80) attiecīgi - pēc iespējas mazāk patērējot ''skābus'' produktus un iespējami vairāk sārmainos.
Turpmākajos ierakstos centīšos iespējami detalizētāk aprakstīt dažādus šo diētu aspektus. Vēl gan piebildīšu, ka abas diētas parasti iet ''roku rokā'', jo tie, kas seko dalītā uztura principam, pārzina un ievēro arī produktu skābuma un sārmainības indeksus... vismaz tāds ir mans secinājums pēc diezgan apjomīgas informācijas izpētīšanas dažādos materiālos par šo tēmu.